فیض‌محمد کاتب هزاره

فیض‌محمد کاتب هزاره بیشتر شناخته‌شده به‌نام کاتب (زادهٔ ۱۶ رمضان ۱۲۷۹ ه‍. ق، غزنی – درگذشت ۱۶ جدی ۱۳۰۹ ٬کابل) نویسنده و تاریخ‌نگار معاصر افغانستان که از قوم هزاره بود.
آثار او به عنوان یک منبع معتبر در خصوص تاریخ معاصر افغانستان شناخته می‌شود. از معروف‌ترین اثر او می‌توان به کتاب سراج التواریخ نام برد که در ۵ جلد نوشته شده‌است.
فیض‌محمد کاتب به علت مهارت بالایی که در خوشنویسی و نویسندگی داشت توانست به دربار حکومت عبدالرحمان خان و فرزند او حبیب‌الله خان راه پیدا کند و در سمت منشی دربار گماشته شود، از همین روکار نوشتن نامه‌ها و فرمان‌های دولتی در اختیار او گذاشته شد و لقب کاتب از همین رو بر وی گماشته شد.

 

فیض‌محمد کاتب هزاره زاده ۱۶ رمضان ۱۲۹۷ هجری قمری در روستای زرد سنگ از منطقه قره‌باغ ولایت غزنی است. پدر او “سعید محمد” از طایفه هزاره محمد خواجه بود که در زمان جنگ‌های خونین که در میان اقوام افغانستان به راه افتاد به ناهور کوچ کرد و وکالت و ریاست قوم محمد خواجه را بر عهده داشت. کاتب هزاره تحصیلات ابتدایی خود را در مکاتب سنتی در زادگاهش به انجام رسانید و برای تکمیل تحصیلات به قندهار، لاهور، کابل، نجف رفت و آموزش‌های حکمت، لغت، نجوم، حساب، جبر و زبان‌های عربی، پشتو، اردو و انگلیسی را فرا گرفت. کاتب هزاره به دلیل مهارت زیاد در نویسندگی و داشتن خط زیبا به پیشنهاد محمد سرور اسحاق‌زایی به عضویت دارالانشاء و مجلس تألیف حکومت درآمد.
کاتب در سال ۱۳۲۰ قمری (۱۲۸۱ خورشیدی) به دستور حبیب‌الله خان کار نویسندگی را آغاز کرد.

 

بسیاری معتقد هستند که کاتب هزاره بر اثر شکنجه‌های بسیاری که در زمان حبیب‌الله کلکانی دید، درگذشت. میر غلام محمد غبار در کتاب افغانستان در مسیر تاریخ آورده که کاتب هزاره پس از بازگشت به کابل مورد خشم کلکانی قرار گرفت و شکنجه شد. در اثر این شکنجه‌ها کاتب هزاره مریض شد و برای درمان به ایران رفت و بعد از معالجه و بازگشت در افغانستان درگذشت.
برخی دیگر ادعا دارند وی در سال اول حکومت نادر خان برای زیارت علی بن موسی الرضا به مشهد سفر کرد و پس از بازگشت از دنیا رفته‌است و در ۱۶ جدی در «بالا جوی» منطقه چنداول کابل به خاک سپرده شد.

73 یک نظر

  1. Clajopy پاسخ

    tolmetin decreases effects of azilsartan by pharmacodynamic antagonism buy cialis 5mg cyklokapron order sildenafil citrate online The findings are crucial for the protection of endangered tigers facing the threat of extinction from poachers for the lucrative trade in their parts, encroachment of habitat by villagers due to the rise in human settlements and loss of prey

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *